Le nouvean monde (Nowy świat)

Produkcja: Francja 2008

gatunek: dramat

Reżyseria: Étienne Dhaene

W głównych rolach :

Natalia Dontcheva: Lucie
Vanessa Larré : Marion
Grégory Fitoussi: Hugo
Patrice Juiff: Olivier
Andréa Ferréol: Gina
Danièle Evenou: Mapi
Alain Doutey: Vincent
Rochelle Redfield: Dorothy

Nowy świat to film nakręcony w 2007 roku dla potrzeb TV Francuskiej. Jego premiera przypadła na rok 2008, także TV Polska emitowała go w tym roku za pośrednictwem stacji komercyjnej HBO.

Film porusza ważny i bardzo współczesny problem rodzin homoseksualnych, które to w XXI wieku coraz częściej wychodzą z ukrycia, chcą mieć własne prawa i przywileje, chcą wychowywać dzieci i mieć gwarancję państwa do równouprawnienia i praw rodzicielskich podobnych do tych jakie mają pary heteroseksualne.
Lucie uczy w Liceum, Marion pracuje w księgarni. Obie mieszkają razem i są parą od 5 lat. Kobiety tworzą rodzinę, razem mieszkają, są ze sobą bardzo szczęśliwe, jednak Lucie od dawna marzy o dziecku, które mogłyby wychowywać. Marion po operacji ginekologicznej nie może mieć dzieci, jednak ten problem wydaje się dla niej nie istotny, nie chce mieć dzieci a Lucie wystarczy jej za cały świat, jest więc przeciwna poszerzeniu ich rodziny. W końcu partnerka przekonuje ją i wspólnie rozpoczynają poszukiwanie kandydata na ojca. Marion wolałaby, aby ojciec dziecka był anonimowym dawcą, jednak Lucie uważa, że dziecko ma prawo do wychowywania się ze świadomością posiadania ojca i z wzorem męskim na co dzień. W końcu po długich poszukiwaniach, mieszkający w Australii przyjaciel Marion, Hugo zgadza się na współudział w przedsięwzięciu. Biologiczną matką dziecka jest Lucie, Marion przez okres ciąży czuje się odsunięta, niepotrzebna i niekochana. Jej matka utwierdza ją jeszcze w tym, że nie będzie wcale pełnoprawną matką dziecka i że jej rola w tym wydarzeniu tak naprawdę nie ma znaczenia. Po narodzinach Enza, Hugo staje się niemal mieszkańcem ich domu, zaburzając całkowicie ich dotychczasową harmonię i spokój. Marion nie wytrzymuje i wyprowadza się z domu. Okazuje się, ze prawnie nie ma szans na otrzymanie jakichkolwiek praw do dziecka, musiałaby bowiem jak stanowi francuskie prawo żyć z Lucie ponad 15 lat.
Pomijając jakiekolwiek prawa i kłótnie dorosłych mały Enzo ma już własny pogląd na rozstanie swoich rodziców…


Ocena filmu:


Tematyka branżowa :

text by: Peztka