Sasameki Koto


Produkcja:
Japonia 2009

gatunek: romans, shoujo-ai

Reżyseria: Eiji Suganuma

W głównych rolach :

Ayahi Takagaki: Sumika Murasame
Megumi Takamoto: Ushio Kazama
Emiri Katou: Kiyori Torioi
Ayaka Shimizu: Masaki Akemiya
Hiromi Harada: Tomoe Hachisuka
Chiwa Saito: Miyako Totama
Mayuki Makiguchi: Azusa Aoi
Risa Hayamizu: Akira Sekidera
Ai Maeda: Noe Hayasumi
Sayuri Hara: Okura
Hideki Nakanishi: Danshi Seito
Mitsuhiro Sakamaki: Danshi Seito
Yuka Asaba: Joshi Seito
Kosuke Ito: Danshi Seito

Serial składa się z 13 odcinków.
Sasameki Koto to manga z rodzaju shoujo-ai. Bohaterkami anime są jak zwykle nastolatki uczęszczające do jednej z japońskich szkół. Tym razem placówka edukacyjna okazuje się być szkołą koedukacyjną. Po korytarzach spacerują zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. W japońskich klimatach spotkamy tutaj zarówno pary hetero, jak i homoseksualne.

Kazama to ładna i sympatyczna dziewczyna, której największym pragnieniem jest znalezienie prawdziwej miłości. Nie byłoby w tym nic dziwnego, wszak nastolatki marzą o wielkiej i romantycznej przygodzie. Kazama jednak otwarcie mówi o tym, że kocha wszystkie piękne kobiety, a chłopcy nie interesują ją wcale. Dziewczyna z natury jest bardzo kochliwa, nie ma bowiem dnia, żeby nie ulec zauroczeniu jakąś nową koleżanką ze szkoły lub chociażby dziewczyną spotkaną przypadkiem na ulicy. Kazama jest dość kruchą i delikatną istotą, dlatego bezpiecznie czuje się jedynie przy swojej wiernej przyjaciółce Murasame. Nastolatka dużo czasu poświęca na czytanie czasopism o modzie. Największą jej uwagę przykuwają modelki. Jej koleżanka z klasy, Sumiko Murasame jest przewodniczącą. Jest także bardzo dobrą uczennicą. Uprawia wiele sportów, m.in. siatkówkę i karate. Niestety nie dorównuje swojej koleżance wdziękiem i urodą. Dziewczyna ma męskie rysy twarzy, jest bardzo wysoka i nie ma zbyt wielu przyjaciół. Do tego nosi okulary, przez co nie podoba się innym uczniom, a zwłaszcza Kazumie w której się kocha i o której fantazjuje przy każdej okazji. Sumiko niczego tak bardzo w życiu nie pragnie, jak tego, żeby jej najlepsza przyjaciółka zwróciła na nią wreszcie uwagę. Specjalnie dla niej próbuje zmienić styl ubioru na bardziej dziewczęcy, aranżuje też różne sytuacje by móc jak najwięcej czasu spędzać z ukochaną. Obie dziewczyny przyjaźnią się z Kiyori Torioi, której zamiłowaniem jest jedzenie. Kiyori praktycznie nie rozstaje się z batonami i różnymi przekąskami. Dziewczęta w trójkę jadają obiady w szkole, spędzają razem czas podczas przerw a także spotykają się popołudniami. Zarówno Torioi jak i Kazama nie dostrzegają, że Murasame jest zakochana w jednej z nich. Ich niekończące się rozmowy o chłopakach, w których mogłaby zakochać się Murasame, ranią Sumiko i powodują, że dziewczyna nie widzi szans na zdobycie serca ukochanej.
W anime pojawia się także para dziewcząt Tomoe Hachisuka i Miyako Taema, które nie ukrywają uczuć jakie do siebie żywią.

Fanów yuri fabuła serialu może nieco znudzić i rozczarować. Anime jest dość schematyczne i przewidywalne. Wątek romantyczny jest bardzo zbliżony do Aoi Hanny, która jednak jest ciekawszą produkcją, zwłaszcza ze względu na lepszą i bogatszą kreskę i grafikę. Najbardziej w serialu brakuje zwrotów akcji, jakiegoś elementu zaskoczenia. Niemniej jednak momentami kreskówka bywa śmieszna i zabawna. Czegoż jednak spodziewać się po japońskiej anime, która z założenia opiera się na podobnych schematach.


Ocena filmu:


Tematyka branżowa :