Aria Diva

Produkcja: Polska 2007

gatunek: krótkometrażowy dramat

Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska

W głównych rolach :

Katarzyna Figura: Asia- Diwa operowa
Gabriela Muskała: Basia
Sławomir Grzymkowski: Mąż Basi
Olivier Kozłowski: Syn Basi
Alan Kozłowski: Syn Basi
Zdzisław Wardejn: Dyrygent
Ewelina Starejki: Artystka

Krótkometrażowy zaledwie 30- minutowy film powstały w ramach programu „30 minut”, realizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, TVP Kultura oraz Instytutu Sztuki Filmowej. Obsypany nagrodami dla Agnieszki Smoczyńskiej, m. in. zdobyte nagrody to: Nowy Jork (The New York Polish Film Festival)- Nagroda „Ponad Granicami” im. Krzysztofa Kieślowskiego za „zaskakująco profesjonalną adaptację opowiadania Olgi Tokarczuk”; Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy- Konkurs Polski)- Srebrny Lajkonik; (Konkurs Międzynarodowy)- Srebrny Smok; Nowy Jork (The New York Polish Film Festival); Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)- Nagroda Specjalna SFP w konkursie „Młode Kino Polskie”; (Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Era Nowe Horyzonty”); Ismailia; Zielona Góra (Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego „Quest Europe”)- „Damskie Skrzydło” dla najlepszego filmu wyreżyserowanego przez kobietę; Batumi (Batumi International Art House Film Festival w Batumi) oraz dla aktorki Gabrieli Muskały Nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii: Najlepsza aktorka, dla Wojciecha Jagiełły, Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy- Konkurs Polski)- Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż w filmie.

Magiczny film, który ogląda się z zapartym tchem i choć nie ma w nim wyraźnych branżowych odniesień, wart jest zobaczenia. Tło do wydarzeń stanowi wspaniała muzyka Antoniego Vivaldiego, Josepha Haydna, Igora Jaszczuka. Swojego głosu użyczyła śpiewaczka operowa Ewa Podleś (Bajazet, Ariadna na Naksos) i Violetta Villas (Tango dla Kowalskiej).
Basia ukończyła wyższe studia na kierunku Romanistyka i Stosunki międzynarodowe. Zamiast doktoratu wybrała jednak jak sama mówi pranie, sprzątanie, gotowanie i rodzenie dzieci. Jej nowa sąsiadka, diva operowa Asia nazywa ją „panią full service”. Basia jest kobietą całkowicie zadowoloną i spełnioną, ma wspaniałego męża, udane pożycie intymne, dwóch małych synów, Bartka i Piotrusia, mieszkanie, ustabilizowane życie rodzinne. Pojawienie się Asi (w tej roli Katarzyna Figura) zdaje się obudzić w niej drzemiące pokłady ciekawości życiowej, chęć zmian, szukania radości i czegoś niecodziennego. Basia słucha teraz przez sufit śpiewu sąsiadki i zdaje się dostrzegać inne aspekty życia. Dzięki muzyce, nowej przyjaźni wychodzi ze swojej dotychczasowej skorupy i przeżywa nowe chwile. Asia jest artystką, żyje na walizkach, ma swój świat, który tak bardzo różni się od świata Basi. Któregoś dnia te różne rzeczywistości ścierają się ze sobą. Asia uwodzi swoim śpiewem, osobowością kurę domową sama czerpiąc z nowej znajomości wiele nieznanych jej doznań. Coś nowego dzieje się w życiu tych dwóch różnych kobiet…

Film wart jest zobaczenia ze względu na wspaniała grę aktorską dwóch głównych bohaterek. Wszystko w nim zdaje się być tak naturalne, że niemal prawdziwe. Nikt tam nie gra. Każdy zdaje się przebywać na planie filmowym i pozwalać filmować się, nawet dzieci. Film pozbawiony jest, co jest rzadkością we współczesnej kinematografii polskiej przemocy, dosadnych scen seksualnych, jest samym odczuwaniem i ukazaniem relacji między bohaterkami w sposób delikatny i niedopowiedziany. Są łzy, szepty, wysublimowane spojrzenia i delikatny, muskający dotyk. To wszystko daje tak ogromne pole dla wyobraźni widzowi, że w czasie seansu zdaje się on zapomnieć o całym świecie.
Przyjaźń, miłość, uwielbienie przeplata się tutaj i nie pozwala wcisnąć w ciasne ramy określenia tego uczucia jednym słowem.
Trudno powiedzieć, czy obie kobiety łączy coś więcej niż fascynacja i sympatia. Asia lubi i kokietuje Basię, z drugiej strony bezceremonialnie każe jej iść sobie, gdy ćwiczy dodając na koniec, żeby kiedyś wróciła. Czy bawi ją tylko fascynacja zwykłej sąsiadki i wytrąca z nudnego życia? Czy chce Basię traktować jak nową zabawkę proponując jej wyjazd w trasę? Równie dobrze to Basia może traktować divę w ten sam sposób. Kocha przecież męża i dzieci i wydaje się być szczęśliwa, a każdy w życiu potrzebuje przecież odmiany…


Film można oglądać w całości pod linkiem

http://www.tvp.pl/filmoteka/film-fabularny/aria-diva/wideo/aria-diva/149682Ocena filmu:Tematyka branżowa :


Text by: Peztka