PomydleniProdukcja: Polska 2009

gatunek: miniserial młodzieżowy

Reżyseria: Karol Moch

W głównych rolach :

Maciej Gisman: Kuba

Malwina Buss: Anna Kareńska (Karenina)


Agnieszka Mrozińska: Baśka
Kosma Szyman: Johny
Alexandra Vogtman: Parówa
Artur Dziurman: Antoni Pepesz (nauczyciel)
Renata Zarębska: matka Kuby
Maciej Nowak: dyrektor szkoły

Pomydleni to serial zupełnie inny niż wszystkie nam znane. Jest to polska produkcja, którą śledzić możemy tylko i wyłącznie dzięki łączom internetowym. Każdy odcinek liczy sobie między 3 a 5 minut.

Ma się wrażenie, że scenariusz przyniosło samo życie bez ulepszeń i nadmiernego bawienia się w konwenanse. Bartek Konarski spisał to tylko i włożył w usta głównych bohaterów. Nie mieliśmy jeszcze w Polsce takiej produkcji, która bez zbędnych ceregieli tak weszłaby bez pardonu w świat nastolatków i ukazywałaby ich życie, problemy, sposób myślenia. Być może niektóre sprawy przejaskrawiono i przekoloryzowano. Bez wątpienia jednak świat nastolatków nie jest nudny ani monotonny. Pomydleni to w całości projekt firmy producenckiej Follow Me Film Production. Trudno powiedzieć, czy jest to film dedykowany młodzieży, czy jest on „dla nich” czy raczej bardziej „o nich”. Większość przecież zachowań bohaterów nie jest godna naśladowania. Młodzież bowiem zdaje się nie mieć zbyt wielu wartości, interesuje ją głównie zabawa, leniuchowanie, wymigiwanie się od obowiązków.

Bohaterowie to Kuba, Katerina, Baśka i Johny. Nie są wolni od błędów, bywają wulgarni, nawet okrutni i agresywni, są zdolni nawet do uciekania się do szantażu własnych rodziców, żeby osiągnąć cel. Czyżby taka była polska młodzież? Zapewne to cechy, które posiada każdy człowiek, lecz nie są one głównym motywem życia.

Szkoła średnia to dżungla. Poruszać się w tym świecie nie jest łatwo, zwłaszcza, kiedy pojawia się nowy nauczyciel matematyki, Pepesz. Ten były komandos, człowiek z militarną wizją świata od początku daje wszystkim nieźle w kość i zakłóca monotonny, jednostajny świat naszych bohaterów. Nie przeszkadza to jednak dyrektorowi, ciaputkowemu misiowi z duszą artysty, który pisze, tworzy i widzi świat w różowych barwach.

Jedna z dziewczyn, Baśka jest jawną lesbijką. W szkole znana jest z tego, że spotyka się z Parówą- nieudacznicą i pechową niezbyt atrakcyjną dziewczyną. Ich związek jest dziwną zależnością. Wydawać by się mogło, że Parówa interesuje Baśkę tylko i wyłącznie dlatego, że grozi, że sobie coś zrobi jeśli ta ją zostawi. Baczny obserwator jednak dopatrzy się w tym związku czułości i obopólnej opieki…

Każdy odcinek rozpoczynają się od listu pisanego przez Rudą do skazanego na dożywocie „Egzekutora”. Listy czytane są o poranku. Każdy następny odcinek (list)rozpoczyna się ukazaniem czasu czytania listu o minutę później niż w poprzednim odcinku (pierwszy odcinek to 7:47). Karenina nie mieści się w ciasnych ramach nastoletnich doświadczeń człowieka dojrzewającego. Listy płynące do zakładu karnego o zaostrzonym rygorze są jej wołaniem o zrozumienie, którego doświadczyć może tylko i wyłącznie za sprawą kogoś, kto przeżył już wiele.

Odcinek 17 nie wydaje się być ostatnim. Widz ma wrażenie, że serial urwał się bez zakończenia.

Czy będą dalsze odcinki? Nie wiadomo.

Ocena filmu:Tematyka branżowa :


Pomydleni – odcinek 01Text by: Peztka